Gdy życie zaskoczy...

Udar, wylew, nagły wpadek… Ktoś, kto dotąd był aktywny, samodzielny nagle wszystko traci. Potrzebuje opieki. Rozpoczyna się długi proces rehabilitacji. „Po nowemu” musi też nauczyć się żyć cała rodzina. To niestety smutna rzeczywistość wielu naszych domów...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Fundacja Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci wraz Fundacją „Razem Zmieniamy Świat” zaprasza opiekujących się osobami przewlekle chorymi, niepełnosprawnymi, sparaliżowanymi chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o takie kwestie, jak: organizacja przestrzeni w domu chorego, prawidłowe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, dobieranie środki higieny, profilaktyka przeciwodleżynowa i in. do udziału w warsztatach „Damy radę”. Odbędą się one w sobotę 11 maja br. w Siedlcach, w sali konferencyjnej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Regionu Siedleckiego, ul. Mazurska 2. Zajęcia poprowadzi pani dr Ewa Czeczelewska – doświadczona pielęgniarka, ambasadorka projektu „Damy Radę”, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa.
            Początek godz. 10.00 – przewidywane zakończenie ok. 13.30. Będzie możliwość indywidualnej konsultacji. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zgłoszenia (telefon bądź SMS) przyjmujemy pod nr 503 174 170 lub drogą mailową: fundacja@hospicjumsiedlce.pl do 10 maja br.

Pytamy..
Ks. Pawła Siedlanowskiego, dyrektora Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci

Skąd pomysł warsztatów?
Dostarczyło go życie. Niestety. Zazwyczaj, gdy przychodzi nagła choroba, wylew, paraliż, diagnoza nowotworowa itd. Zatrzymujemy się zaskoczeni. Rzecz znamienna: rozpacz zwykle poprzedza zdziwienie: - Przecież miało być inaczej! To innym zdarzają się złe rzeczy, nie nam! Prawie natychmiast trzeba się mierzyć z nowymi wyzwaniami.

Jaki jest cel warsztatów?
Gdy ktoś zaczyna poważnie chorować, rodzina staje przed problemami, z których istnienia wcześniej nie zdawała sobie sprawy.  Zadanie organizacji opieki oraz jej sprawowanie spada zwykle na barki rodziny i przyjaciół. Robią to w sposób intuicyjny, bez fachowej pomocy i porady, co mogą przepłacić własnym zdrowiem, zdarza się, że również nieświadomie zaszkodzić choremu. Sytuacja często ich przerasta. Chcemy im w tym pomóc, jak też dać poczucie bezpieczeństwa w postaci możliwości kontaktu z osobą, do której można w każdej chwili zadzwonić, zapytać o radę.
Fundacja Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci, oprócz zasadniczego celu swojego, istnienia, jakim jest organizacja i prowadzenie hospicjum domowego dla dzieci, chciałaby zająć się promocją zdrowia, edukacją, jednoczyć środowiska, którym zależy na niesieniu samarytańskiej, wypełnionej duchem chrześcijańskiej miłości, pomocy bliźnim. Projekt „Damy Radę” wpisuje się w te działania. To też rozbudowana internetowa platforma edukacyjna, filmy instruktażowe, fachowe porady dla opiekunów. Gorąco polecam także stronę internetową pani dr Ewy Czeczelewskiej www.naukapielegnowania.com, gdzie można znaleźć wiele cennych porad dotyczących pielęgnacji chorych.