Ruszamy!

Pomysł powołania Hospicjum Domowego dla Dzieci w Siedlcach dojrzewał długo. W wyniku splotu różnych okoliczności, a przede wszystkim zrządzeniem Bożej Opatrzności, zmaterializował się w 2018 roku. Została powołana do istnienia Fundacja Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci, aktualnie tworzymy struktury umożliwiającej podjęcie profesjonalnej pediatrycznej opieki paliatywnej dla nieuleczalnie chorych dzieci. Docelowo chcielibyśmy zaoferować pomoc dzieciom z terenu miasta Siedlce, jak też powiatów: siedleckiego, sokołowskiego, łosickiego, węgrowskiego, łukowskiego, bialskiego, radzyńskiego, ryckiego.

Wydawać się może, że ich nie ma, że problem w społeczeństwie nie istnieje. To nieprawda. Przybywa chorób genetycznych, zachorowań na nowotwory. Trudno ubrać w słowa bezradności rodziców, patrzących na cierpienie swoich dzieci. Nie zawsze najlepszym miejscem terapii jest szpital - właściwą przestrzenią, środowiskiem przesyconym miłością - jest zawsze dom rodzinny. Dzięki współpracy z zespołem hospicyjnym chore dzieci mogą przebywać wśród bliskich, we własnym domu, otoczone osobami, które kochają, znanymi sobie sprzętami i ulubionymi zabawkami. Zadaniem zespołu hospicyjnego jest otoczenie opieką medyczną małego pacjenta, szeroko pojęta służba rodzinie. Chcemy jej pomagać w każdy możliwy sposób, towarzyszyć w trudnych chwilach, a jeśli nadejdzie TEN moment – pomóc dziecku spokojnie przejść do Domu Ojca. A potem BYĆ obok w czasie żałoby.

Gdy choruje dziecko zwykle choruje cała rodzina. Opieka hospicyjna zatem zakłada wielość form działania: poczynając od opieki wysoko wykwalifikowanego lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty po wsparcie duchowe, pedagogiczne i psychologiczne (także dzieci zdrowych), pomoc materialną, prawną.

Dyżur hospicjum trwa 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. W każdej chwili zespół gotowy jest służyć pomocą. Specjaliści opieki paliatywno-hospicyjnej starają się być przy dziecku zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu. Dbają o to, by nie cierpiało. W opiece nad chorym dzieckiem i jego zdrowym rodzeństwem rodzinę wspierają wolontariusze. Odciążają też jej członków w obowiązkach domowych.

Dziecko objęte opieką hospicjum domowego ma zapewniony bezpłatny dostęp do szerokiej gamy specjalistycznego sprzętu medycznego, w tym: koncentratorów tlenu, pomp infuzyjnych, ssaków elektrycznych, nebulizatorów, puls oksymetrów, wózków inwalidzkich i in – w zależności od potrzeb i możliwości finansowych.

Od ponad 20 lat działa w Siedlcach przy Parafii Bożego Ciała Wspólnota Dzieci Światła, skupiająca rodziców w żałobie po stracie dziecka. Jej patronką jest św. Barbara. Grupa stanie się integralną częścią nowopowstającego hospicjum – jego zapleczem modlitewnym.

Zapraszamy do projektu wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby na pomóc zrealizować nasze zamiary. Jesteśmy w trakcie budowania dość skomplikowanej struktury formalnej hospicjum domowego. Czekamy na nr KRS. W najbliższym czasie na stronie internetowej pojawi się nr konta, na który będzie można wpłacać darowizny. Jest to o tyle istotne, że według przepisów ustawy fundacja musi funkcjonować minimum dwa lata, zanim otrzyma status organizacji pożytku publicznego (OPP) pozwalający pozyskiwać odpis 1% z naszych podatków. Będzie trudno, ale ufamy, że z Bożą pomocą damy radę.

Zapraszamy do współpracy lekarzy i pielęgniarki.
Zapraszam do kontaktu zainteresowane osoby. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres fundacja@hospicjumsiedlce.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 503 174 170