Czym jest hospicjum domowe dla dzieci?

Jest formą pediatrycznej opieki paliatywno-hospicyjnej w domu małego pacjenta. Gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, lekarze w szpitalu wykorzystali już wszystkie możliwości a dalszy pobyt w szpitalu staje się bezcelowy, pora wracać do domu – do przestrzeni bliskiej, przyjaznej, przesyconej miłością obecnością kochających osób, znanymi sobie sprzętami i ulubionymi zabawkami. Od tego momentu pozostaje ono pod opieką wykwalifikowanego interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, ksiądz, pracownik socjalny, wolontariusze. Zadaniem zespołu jest otoczenie opieką medyczną małego pacjenta, szeroko pojęta służba rodzinie. Chcemy jej pomagać w każdy możliwy sposób, towarzyszyć w trudnych chwilach, a jeśli nadejdzie TEN moment – pomóc dziecku spokojnie przejść do Domu Ojca. A potem BYĆ obok w czasie żałoby. Bez strachu, rozpaczy, niepotrzebnych zabiegów. Z powagą, spokojem i godnością.

Zasadniczym zadaniem opieki paliatywno-hospicyjnej jest opanowanie bólu małego pacjenta, kontrola innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych. Dyżur hospicjum trwa nieprzerwanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Teoretycznie lekarz odwiedza dziecko minimum dwa razy w miesiącu, pielęgniaraka – minimum dwa razy w tygodniu. W praktyce specjaliści hospicyjnej są przy dziecku zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu. Wolontariusze odwiedzają chorych w zależności od ich potrzeb. Hospicjum dysponuje również niezbędnym sprzętem medycznym, który bezpłatnie wypożycza potrzebującym.

Warunkiem bezwzględnym objęcia opieką hospicjum domowego jest wyrażenie pisemnej, świadomej zgody na taką opiekę. W przypadku braku możliwości złożenia podpisu przez chorego zgodę może wyrazić jego opiekun prawny lub rodzina. Również dzieci w wieku powyżej 16 lat muszą taką zgodę podpisać.

Gdy choruje dziecko zwykle razem z nim choruje (w sensie duch owym psychicznym) cała rodzina. Opieka hospicyjna zatem zakłada wielość form działania, obejmujące swoim zasięgiem wszystkich jej członków, poczynając od opieki wysoko wykwalifikowanego lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty po wsparcie duchowe, pedagogiczne i psychologiczne, pomoc materialną, prawną itd.

Choć inspiracją, zasadniczą motywacją fundatorów, pracy członków zespołu hospicyjnego, jest miłość do Boga i człowieka, nikogo nie pytamy o wyznanie, religię. Wszystkich traktujemy jak najbliższą rodzinę...