Czym jest hospicjum domowe dla dzieci?

Hospicjum jest formą pediatrycznej opieki paliatywnej, świadczonej w domu pacjenta. Gdy choroba dziecka jest nieuleczalna, a dalszy pobyt w szpitalu – w danym momencie - staje się bezcelowy, pora wracać do domu, do przestrzeni bliskiej, przyjaznej, przesyconej obecnością kochających osób. Wtedy wchodzimy my - jeżeli, rzecz jasna, rodzice wyrażą taką wolę i zostaną spełnione określone kryteria (katalogi chorób ICD-10, skierowanie od lekarza prowadzącego). Od tego momentu dziecko pozostaje pod opieką wykwalifikowanego interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, ksiądz, pracownik socjalny, pedagodzy, wolontariusze. Naszym zadaniem jest szeroko pojęta służba rodzinie. Oczywiście, dziecko może być równolegle dalej leczone, ma prawo do korzystania z poradni, oddziałów szpitalnych - nie koliduje to z opieką świadczoną przez nas.

Zasadniczym zadaniem opieki paliatywno-hospicyjnej jest zapewnienie maksymalnego komfortu funkcjonowania dziecku i rodzinie, kontrola objawów somatycznych choroby, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych. Dyżur hospicjum trwa nieprzerwanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.Teoretycznie lekarz odwiedza dziecko minimum co dwa tygodnie, pielęgniarka – minimum dwa razy w tygodniu. Fizjoterapeuta, psycholog - w zależności od potrzeb. W praktyce jednak są przy dziecku zawsze wtedy, gdy ich potrzebuje, gdy trzeba uśmierzyć ból lub kontrolować właściwe działanie osłabionego organizmu. Do dyspozycji pozostają wolontariusze. Do dyspozycji pozostają wolontariusze.

Hospicjum dysponuje również niezbędnym sprzętem medycznym, który bezpłatnie wypożycza potrzebującym.

Inspiracją, zasadniczą motywacją pracy członków zespołu hospicyjnego, jest miłość do Boga i człowieka. Nikogo nie pytamy o wyznanie, religię, światopogląd. Wszystkich traktujemy jak najbliższą rodzinę. Do dyspozycji rodzin  jest kapelan, który służy pomocą wszystkim jej potrzebującym.

Opieka hospicyjna jest za darmo (finansuje ją NFZ i Fundacja Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci).

Czym hospicjum nie jest? Niekiedy spotykamy się z przekonaniem, że jest ono miejscem odchodzenia, że objęcie opieką hospicyjno-paliatywną jest równoznaczne z końcem. To fałszywy stereotyp. Hospicjum to też życie - choć inne, ograniczone chorobą. Ale piękne! Wyjątkowe. Jesteśmy po to, aby pomagać zachować jego kształt jak najdłużej.

Zapraszamy do korzystania z naszej pomocy. Zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby osób potrzebujących wsparcia osób. Z racji, że działamy od niedawna, mamy świadomość, że wiele z nich o nas jeszcze nie słyszało. Jesteśmy w stanie dotrzeć do domów małych pacjentów w promieniu do 60-80 km od Siedlec. W razie pytań, prosimy dzwonić, pisać. Proponujemy też kontakt z rodzicami dzieci, które pozostają pod naszą opieką, abyście Państwo mogli spojrzeć na formułę naszej obecności w domu z innej strony.

Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo szczegółowe informacje, dowiecie się, jak wygląda procedura przyjęcia dziecka itp. Zapraszamy do współpracy.